T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
HATAY / ANTAKYA - Hatay Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi

Haberler

Ock

Okul yönetimi olarak tüm sınıf ve öğretmenlerimizin derslerini ziyaret ettik.

 

Okul yönetimi olarak tüm sınıf ve öğretmenlerimizin derslerini ziyaret ettik. Böylece öğrencilik yıllarımızı yeniden hatırlama fırsatı bulmuşken aynı zamanda öğretmen ve öğrencilerimizi sınıflarında ziyaret etmenin onlarla ders etkinliklerinde bulunmanın mutluluğunu yaşadık. Öğretmen arkadaşlara ve öğrencilerimize başarılar dillerim.

Ock

Her bir yazılı ve uygulamalı sınav sonrasında zümre öğretmenlerince; öğrencilerin kazanımları edinme durumlarını incelendi ve değerlendirilip gerekli tedbirler alındı.

 

Her bir yazılı ve uygulamalı sınav sonrasında zümre öğretmenlerince; öğrencilerin kazanımları edinme durumlarını incelendi ve değerlendirilip gerekli tedbirler alındı. Böylece öğrencilerimizin noksan kalan kazanımları tesbit edilmiş olup, öğretmen arkadaşlar tarafından gerekli önlemler alındı.

Ock

Rehber Öğretmenimiz Nilgün COŞKUN, madde bağımlılığı ile ilgili mücadele konulu seminerde, uyuşturucunun beyin üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti. Okutan, öğrencilere, “ Uyuşturucular en çok beynin sinir hücrelerini etkiler. Beynimizin aktifliğini azaltır. Hafıza gücünü azaltır. İnsanlar;  merak, arkadaş çevresine özenme, farklı gözükmek, sorunlarından kurtulmak, bir kereden bir şey olmaz, bana bir şey olmaz düşünceleriyle uyuşturucuya başlarlar. Beyin, bir süre sonra git, kullan yönlendirmesi yapar. Ancak, durma işlevini yitirmeye başlar. Çünkü uyuşturucu kişiye geçici keyif verir. Bu yüzden hayatınızın virajlarını iyi alın, hesabınızı iyi yapın. Bağımlılık başladığında bunun yükünü ömür boyu çekecek olan sizlersiniz” sözleriyle seslendi.

Ock

Hatay İl Müftü Yardımcımız Cafer EROL tarafından okulumuz öğrencilerine yönelik mesleki gelişim alanında seminer verdi.Hocamıza katkılarından dolayı okul idaresi olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

Ara

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü´nce tüm Türkiye´deki İmam Hatip Liselerinde yürütülen "Mesleki Yarışmalar" dan  “Genç Bilaller” Ezanı Güzel Okuma Yarışması ve “Genç Muhafızlar” Hafızlık Yarışması İskenderun İlçemizde  Hacı Şerif Tosyalı  camisinde   yapıldı. Yapılan Yarışma neticesinde Hatay Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencimiz  Emre DEMİRHAN  “Genç Bilaller” Ezanı Güzel Okuma Yarışmasında 1 nci olmuştur. “Genç Muhafızlar” Hafızlık Yarışması ise öğrencimiz  Hafız İbrahim ÖZTÜRK İl 2 si olmuştur. Öğrencilerimizin bu başarıyı elde etmesinde Emeği geçen başta  idareci, öğretmen, İmam Hatip olmak üzere katkısı olan herkese çok teşekkür ederiz.

Ara

Okulumuz  1 ve 2.kat ile pansiyon binası girişine okuma köşeleri oluşturulur. Öğrencilerin kitaba erişimini kolaylaştırmak için okuma köşelerine kitaplıklar yerleştirildi. Ayrıca Edebiyat Öğretmenleri Suat SUCUOĞLU, Mehmet ALDANMAZ, Aslı GÖNEN, Gökhan BAYRAKTAR ve Nilgün COŞKUN tarafından öğrencilerle birlikte hazırlanan şairler ve yazarlar sokağı öğretmen, öğrenci ve velilerin beğenisine sunuldu. Okul İdaresi olarak emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ara

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Meslekî Uygulama Esasları çerçevesinde, öğrencilerin mesleki bilgi ve becerilerini arttıracak çalışmalar kapsamında, Türkiye’deki meşhur karilerin hayat hikâyeleri, mesleki çalışmalarını ve okuyuşlarından örneklerin sunulduğu “Kârî Günleri”nin düzenlendi. Parogramın hazırlanmasında emeği geçen öğretmen arkadaşlara teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ara

MÜFİD YÜKSEL

Muş’da doğdu. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul’da tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden 1991 Şubatında mezun oldu. Yüksek lisans çalışmalarını yine aynı bölümde yürüttü. 1995-2001 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Başkan Danışmanı olarak görev yaptı. Halen serbest araştırmacı/yazarlık yapmaya devam etmektedir.

 

KENDİ DİLİNDEN HAYAT HİKAYESİ

 

Bitlisli bir ailenin çocuğu olarak Muş’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden 1991 Şubatında mezun oldum. Yüksek lisans çalışmalarımı yine aynı bölümde yürüttüm. 1995-2001 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Başkan Danışmanı olarak görev yaptım.Halen serbest araştırmacı/yazarlık yapmaktayım.

1987 yılında Zaman Gazetesinde başlayarak, bugüne kadar çeşitli gazete, dergi ve mecmualarda bir çok makalem yayınlandı. Interdisipliner bir metod takip ettiğimden makalelerim Siyaset, Din, Kürd Sorunu, Orta Doğu Sorunu başta olmak üzere Dış Politika konularında yoğunlaştı. İmza Dergisi başta olmak üzere, Özellikle 1990’lı yıllarda, Alevîlik-Bektâşîlik, Nakşibendîlik, Kürd Sorunu ve Balkanlarla ilgili bir hayli makale ve tercümelerim yayınlandı.

 

Ağustos 1993’te, “Kürdistan’da Değişim Süreci” adlı ilk kitabım yayınlandı. (Sor Yayıncılık, Ankara) Haziran 2002’de, “Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin” adlı bir araştırma-inceleme eserim yayınlandı. (Bakış Yayınları, İstanbul) Bektâşîlik üzerine “Bektâşîlik: Ve Mehmed Ali Hilmî Dedebaba” başlığı altında bir çalışmam ise Aralık 2002’de yayınlanmıştır.(Bakış Yayınları, İstanbul) Bunun ardından “Ana Hatlarıyla Alevîlik Ve Bektâşîlik” adıyla kapsamlı bir çalışmam daha yayınlanacaktır.

“Dünden Yarına Kürtler Ve İslamiyet” adlı makalem, Nisan 1992’de Sor Yayıncılık tarafından yayınlanan “Kürd Soruşturması” başlıklı edisyon kitapta yer almıştır.

 

“Modernleşme Sürecinde 20. Yüzyıl İslamcılığının Serencamı” başlıklı makaleler dizisi Bilgi Ve Düşünce adlı dergide yayınlanmıştır. Yanısıra, “İdris-i Bitlisi Ve Eyüpteki Eserleri” , “ Eyüp Karyağdı Baba Bektaşi Tekkesi” başlıklı incelemeler, Eyüp Belediyesinin Eyüp Sultan Sempozyumunun 6. ve 9. kitaplarında yayınlanmıştır. “Ali Bin Ahmed El-Amidi Ve Erken Dönem Diyarbakır Uleması” başlıklı makalem 2004 Diyarbakır Sempozyum kitabında neşredilmiştir. Yine, “Örfî Hukuk Ve Siyaseten Katl Bağlamında Şeyh Bedreddin’in Katli” başlıklı diğer bir makalem 2002 yılında İslâmiyât dergisinde yer almıştır.

 

Bunlardan başka, “Şerîf Hüseyin’den Yasir Arafat’a Filistin” ,“İstanbul Bektâşî Tekkeleri” başlıklı, bir bölümü yayınlanmış çalışmalarım mevcuttur..

 

 

İngilizce, Arapça, Farsça ve Kürtçe bilmekte olup, İbranice ve Yunanca üzerine çalışmalar yapmaktayım.

Ara

Anadolu İmam Hatip Liseleri arası "Genç Sada" Kur´an-ı Kerim´i Güzel Okuma Yarışmasında Okulumuz öğrencisi Ali AKSOY, Hatay birincisi oldu. Her yıl bu yarışmalarda dereceler alan okulumuz bu yarışmayı da yine 1.cilikte bitirdi. Başta öğrencimiz Ali AKSOY olmak üzere öğrencimizin hazırlanmasında emeği geçen hocalarımız Ahmet ÇELİK,Mehmet ALKAN ve Hüseyin OMAK´a teşekkür ediyoruz.

Ara

Okulumuz Hatay Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, “Genç Seda” Kur´an-ı Kerim´i Güzel Okuma Yarışması, “Genç Bilaller” Ezanı Güzel Okuma Yarışması, “Genç Muhafızlar” Hafızlık Yarışması ve “Genç Hatipler” Hutbe Okuma Yarışması düzenlendi.

Okulumuz konferans salonunda yapılan Genç Seda Kur´an-ı Kerimi ve Genç Bilaller ezanı güzel okuma yarışmasının jüriliğini, okulumuz İHL Meslek Dersleri Öğretmeni Ahmet ÇELİK ve İmam Hatipler Mehmet BİLGİN ve SERASLAN yaptı. Jürinin değerlendirmesi sonucunda “Genç Seda” Kur´an-ı Kerim´i Güzel Okuma yarışmasında Ali AKSOY birinci oldu.

“Genç Bilaller” Ezanı Güzel Okuma yarışmasında ise jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda, Emre DEMİRHAN birinci oldu.

“Genç Muhafızlar” Hafızlık yarışmasında ise jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda Mehmet İbrahim ÖZTÜRK birinci oldu.

“Genç Hatipler”  Hutbe Okuma yarışmasında ise jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda Mahmut AÇIKGÖZ birinci oldu.

Okul Müdür Başyardımcısı Hamza ÇOLAK, dereceye girerek birinci olanların İL FİNALLERİNDE Kİ yarışmalarda okulumuzu temsil edeceklerini belirtti.

İlde yapılacak yarışmanın ardından dereceye girenlerin ise bölge birinciliği ve daha sonrada Türkiye birinciliği için yarışacaklarını hatırlatan ÇOLAK, dereceye girenlerin çeşitli hediyelerle ödüllendirildiklerini sözlerine ekledi.

 

 

Ara

Okulumuz Pansiyon Öğrencileri ile Okulumuz Konferans Salonunda Müdür Başyardımcısı Hamza ÇOLAK ile pansiyonda kalan öğrenciler arasında pansiyondaki sorunlar ve çözüm öneriler konusunda görüş alış-verişinde bulunuldu.

 

 

Ara

Mustafa Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard.Doç.Dr.Yusuf OKŞAR konuğumuz oldu. Öğrencilerimizle bir araya gelerek tecrübelerini paylaşan ve onlarla hasbihal eden değerli hocamıza davetimize icabet ettiği için teşekkür ediyoruz.

Ara

Mevlana Haftası Kutlandı 

 

Büyük Türk mutasavvıfı ve düşünürü Mevlana Celaleddin Rumi’yi Anma Haftası çerçevesinde okulumuz tarafından bir etkinlik düzenlendi. 

 

Okulumuz Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa, Okulumuz öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Programda bir selamlama konuşması yapan İHL Meslek Dersleri Öğretmeni Mehmet Ali SELÇUK; “Bugün burada hayatını ´hamdım, piştim, yandım´ diye özetleyen büyük İslam mütefekkiri Hz. Mevlana´yı anmak ve anlamak için toplanmış bulunuyoruz. Hz. Mevlana kendisinden asırlar sonra bile dünya insanlarının duygu ve düşünce ikliminde ufuklar açılmasına vesile olan bir hazinedir.”  dedi. Başkan, tüm dünyanın tanıdığı büyük şahsiyetleri yetiştiren bu topraklarda bizlere düşen görevin onların manevi mirasına sahip çıkmak olduğunu belirti.

04 Aralık 2017 günü düzenlenen etkinliğinde bir konuşma İHL Meslek Dersleri Öğretmeni Mehmet Ali SELÇUK büyük düşünürün tefekkür ve ahlaki yönünü dile getirerek Mevlana’nın tasavvuf edebiyatının zirvesinde olduğunu belirti. Mevlana’nın Mesnevi ve Divan-ı Kebir’inden okuduğu beyitlerle Mevlana’yı gönül insanı yapan özelliğin manevi aşkın zirvesinde olmasının altını çizdi. Mevlana’nın yaşadığı dönemin Anadolu insanının tarihte zaman zaman çektiği sıkıntılı dönemlerden biri olduğunu belirten konuşmacılar, “Mevlana insanların ne yapacaklarını şaşırdığı bir dönemde “gel” diyerek insanları Allah sevgisine çağırdığını” belirtti.

 

Mevlevi ayinlerinde Mevleviler’in kendinden geçerek ve sadece ilahi aşkı düşünerek dönmesinden oluşan Sema gösterisi okulumuzun korosu tarafından icra edilen ilahiler  katılımcılar tarafından beğeni ile izlendi.

Ara

            Öğrenci velilerimizi Madde Bağımlılığında Aile Eğitimi, Okul Başarısında Devam Devamsızlığın Önemi, Okuma Kültürü ve Yeni Sınav Sistemi hakkında bilgilendirmek amacıyla  29 Kasım 2017 günü saat 14:30’da okulumuz konferans salonunda veli, öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile etkinlik düzenlendi.

 

            Okulumuz Rehber Öğretmeni Nilgün COŞKUN :” Madde Bağımlılığında Aile Eğitimi, Okul Başarısında Devam Devamsızlığın Önemi, Okuma Kültürü “konularında sunumlarını yaptılar. Okulumuz Rehber Öğretmeni Hasan BATMAZ ise “Yeni Sınav Sistemi “ hakkında sunumlarını yaptılar.

Kas

Öğretmenler Günü dolayısıyla okulumuz İHL Meslek Dersleri Öğretmenleri Ahmet ÇELİK ve Mehmet ALKAN Emekli öğretmenlerimiz Selim DEMİRLİ ve Mehmet YÜZER hocalarımızı ziyaret ettiler. Ayrıca okulumuzdan emekli Merhum Hasan GÖKÇEN hocamızın kabrini ziyeret ederek dua ettiler.