T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
HATAY / ANTAKYA - Hatay Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi

Haberler

Nis

Eğitim-öğretim yılı içinde birinci yazılı ve uygulamalı sınav sonrasında zümre öğretmenlerimiz Müdür Yardımcımız Ebubekir SARBAN başkanlığında öğrencilerin kazanımları edinme durumlarını inceledi, değerlendirildi ve edinilemeyen kazanımlar için neler yapılması gerektiği konuşuldu.

Nis

Hatay Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi İzcilerinden oluşan bir grup öğrencimiz “Kültür Turları” kapsamında Çanakkale’ye gittiler. İzci Lideri Matematik Öğretmeni Ahmet YILMAZ, ecdadın destan yazdığı Çanakkale’ye gönderdikleri vatandaşların Hatay’dan selam ve minnet duygularını götürdüğünü söyledi.

İzci Lideri Matematik Öğretmeni Ahmet YILMAZ, Çanakkale Kültür gezisi hakkında yaptığı açıklamada Hatay Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak öğrencilerimizin geçmişini daha yakından yerinde görerek tanıması gerektiğini belirtti. Vatanın şehit ve gaziler sayesinde geleceğe yürüdüğünü vurgulayan Ahmet YILMAZ, Hatay Milli İrade Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ve velilerinin selamlarını, sevgilerini, minnet duygularını götürmek üzere vatandaşlarını Çanakkale’ye gönderdiklerini ifade etti. Ülke genelinde Çanakkale’de şehidi olmayan bir aile bulunmadığını belirten Ahmet YILMAZ, “Biz biriz, bütünüz. Doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle Türkiye’yiz. Bayrakta kanımızın rengini buluruz. Çanakkale’de kendimizi buluruz. Birlik ve beraberliğimizin teminatını şehitlerimizde buluruz” dedi.

Çanakkale Kültür Gezisi, havanın yağışlı olmasına rağmen yoğun ilgisiyle geçti. Gezi programı özel rehberler eşliğinde Çanakkale savaşlarının geçtiği tarihi Gelibolu yarımadası ile şehitliklere gerçekleştirildi. Ardından kanlı savaşlara sahne olan ve yüzbinlerce şehidin inançla vatan için toprağa düştüğü Conkbayır, Anafartalar, Seddülbahir, Alçıtepe, Kilitbahir gibi önemli savaş noktaları gezildi. Vatandaşlar, şehitlerimizin mezarlıklarına dualar etti, bazı vatandaşların gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Nis

OKULUMUZDA ENGELLİ RAMPASI

Engelli Rampası Eğimi belirlenirken, tekerlekli sandalye kullanıcıları, yürüme zorluğu yaşayan yaşlılar, bebek arabası kullanan yayalar ve görme özürlülerin de kullanacağı düşünülerek mümkün olan en az eğim dikkate alınmalıdır.

Engelli Rampalarının eğimi, uzunluğu ve yüksekliğine ilişkin tavsiye edilen değerler aşağıdaki gibidir:

Binalar için erişilebilirlik denetlemesi (varsa) bahçelerden başlar;

Bahçeye girişteki kot farkı 1,3 cm’den fazla ise uygun eğimde engelli rampası uygulamak zorunludur.

Engelli Rampasının genişliği en az 100 cm olmalıdır. Bina içlerinde en az 90 cm olabilir.

Engelli Rampasının eğimi  (h)aşılan yükseklik  / (l) taban uzunluğudur.

h: 15 cm ve daha az ise eğim en fazla 1:10  (%10)

h: 16 cm – 50 cm arasında ise eğim en fazla 1:11 (%9)

h: 51 cm – 100 cm arasında ise eğim en fazla 1:12 (%8)

h: 100 cm üzerinde ise eğim en fazla 1:16 (%6)  olmalıdır.

            Bina içlerinde ise Engelli Rampasının genişliği en  az 90 cm olmalıdır.

Engelli Rampasının eğimi  (h)aşılan yükseklik  / (l) taban uzunluğudur.

h: 15 cm ve daha az ise eğim en fazla 1:10  (%10)

h: 16 cm – 50 cm arasında ise eğim en fazla 1:11 (%9)

h: 51 cm – 100 cm arasında ise eğim en fazla 1:12 (%8)

h: 100 cm üzerinde ise eğim en fazla 1:16 (%6)  olmalıdır.

            Bina içi ve dışında;

Engelli Rampasının başlangıç ve bitişinde tekerlekli sandalyenin manevra yapabileceği en az 150 cm x 150 cm’lik alan olmalıdır.

Engelli Rampası ile aşılan yükseklik 15 cm’den fazla  ise; rampanın boşluk olan taraflarında, rampa zemininden biri 70 cm, diğeri 90 cm olmak üzere 2 adet küpeşteye sahip trabzan olmak zorundadır.

Rampa sahanlıkla yön değiştiriyorsa; tekerlekli sandalyenin manevra yapabilmesi için sahanlık alanı en az  150 cm x 150 cm olmalıdır.

Rampa ve sahanlıkların kenarlarında en az 5cm yüksekliğinde koruma olmak zorundadır.

Rampa yüzeyi düz, sabit, dayanıklı malzemeden ve ıslak-kuru halde kaymayacak şekilde üretilmiş olmak zorundadır.

 

Nis

TÜBİTAK biyoloji çalışmaları kapsamında hazırlanan ekolojik ayak izi hesaplama etkinliği  için Mustafa Kemal üniversitesi biyoloji bölümüne ziyaret gerçekleştirildi. Dr. Öğr. Üyesi Hasan Yıldız´ı bilgilendirmeleri eşliğinde laboratuvarlar gezildi. Doç. Dr. Volkan Altay ile ekolojik ayak izi hesaplama etkinliği ile ilgili sohbet gerçekleştirildi.

Ardından 21 mart dünya down sendromlular farkındalık günü kapsamında planlanan İskenderun Down cafe ye bir ziyaret gerçekleştirildi. Orada çalışanlarla sohbet gerçekleştirildi.

Nis

Rehber Öğretmenimiz Nilgün COŞKUN tarafından öğrencilerimize "Sağlıklı Beslenme ve Obeziteyi Engelleme" konulu seminer verildi. Öğrencilerimizin can kulağı ile takip ettiği seminer oldukça verimli geçti. Değerli vakitlerini öğrencilerimiz için ayıran eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

Nis

Okulumuz 10. Sınıf öğrencileri ile 19.04.2018 tarihinde Hatay Büyükşehir Belediyesi mezarlık kompleksine gezi düzenledik. Bu gezi neticesinde cenaze defin işlenişi ve cenaze kefenlemeyi öğrendiler. Daha sonra mezarlık kompleksi gezilerek gezi bitirildi.

            Gezi sırasında  yardımlarını esirgemeyen Yusuf ESATOĞLU hocamıza şükranlarımızı sunarız.

Nis

Okulumuz öğretmen ve öğrencileri tarafından Miraç Kandili programı düzenlendi… Kur’an-i kerim okundu, İlahiler seslendirildi…

“BÖYLE GECELER VEREREK EKSİKLİKLERİMİZİ TAMAMLAMAMIZI SAĞLIYOR” İHL Meslek Dersi Öğretmeni Mehmet ALKAN, “Biz müminlerin günahını affetmek için böyle zaman içinde kıymetli zamanları serpiştirmiştir. Nasıl bir işçi maaşının dışında ikramiye alıp borçlarını ödüyorsa cenabı Allahta bizlere böyle geceler vererek eksikliklerimizi tamamlamamızı sağlıyor. Malumunuz mübarek yerler vardır, Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve Peygamber efendimizin kabri olan Mescid-i Nebevi. Buralarda yapılan ibadetler kıymetlidir çünkü yerler kıymetlidir” dedi.

“NAMAZ BU GECE FARZ KILINMIŞTIR” Öğretmen ALKAN, “Miraç Cenab-ı Allah’ın günümüzün bir nevi asansörle çıkmış gibi kısa bir sürede yedi kat göğü aşarak rabbül alemül ile buluşma gecesidir. Bu gece Cenab-ı Allah’ın öncelikle bizim her zaman yapmamız gereken namaz bu gece farz kılınmıştır”ifadelerine yer verdi.

“ONUN GİBİ DÜŞÜNMEYE MUHTAÇSINIZ ” “Siz gençler onun ahlakını örnek almalısınız” diyen Okul Müdür Başyardımcısı Hamza ÇOLAK, “Peygamber efendimiz kutlu miraçta insanlara ve insanlara Kuran ı Kerim aracılığı ile çok önemli değerler getirmiştir. Bizler onun ümmeti olarak onun sünneti onun yolunda onun ahlakından ayrılmamak ve onun sünnetine daha çok sarılma zamanındayız. Siz gençler onun ahlakını örnek almalısınız. Onun sünnetini hayatınıza nakşetmelisiniz. Onun gibi düşünmeye muhtaçsınız ”diye kaydetti.

Nis

                         09 Nisan 2018 tarihinde yapılan “Bana Antakya´yı Anlatır Mısın ?” KONULU Liseler arası sunum yarışması grup elemelerinde grup ikincisi olduk. Yarışmaya katılan öğrencilerimizi ve bu öğrencilerimizi yarışmaya hazırlayan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerimiz Nilgün TÜMER ve Tülay KERKEZ’e teşekkür eder, şükranlarımızı sunarız.

Nis

Milli Eğitim bakanlığı Din Öğretim Genel Müdürlüğü ve Aksaray Kanuni Anadolu İmam Hatip lisesi koordinatörlüğünde  Anadolu İmam İmam Hatip Liseleri  arası 6. Bölge  Genç Sada  Kuran-ı Kerim-i  güzel okuma  yarışması düzenlendi.

Yarışmaya okulumuz adına katılan Ali AKSOY ikinci oldu. Yarışmaya katılan öğrencimizi ve onu hazırlayan İHL Meslek Dersleri Öğretmeni Ahmet ÇELİK’i tebrik ediyor, başarılarının dev amını diliyoruz.

Nis

12 Nisan  2018  Perşembe   günü Saat 10:00´da okulumuz konferans salonunda  yapılan "Yıldızlar Antakya´yı Öğreniyor." konulu  3.Bölge  ortaokulları arasında yapılan yarışmada Derince Şehit Coşkun Akşit Ortaokulu 140  puan ile birinci olmuştur.

Nis

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarının Metin Canlandırma dalında Hatay 2. si olduk.

Anadolu İmam Hatip Liseleri arası bu yıl 9.su düzenlenen Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarının Metin Canlandırma kategorisinde Hatay 2. si olduk. Okulumuz öğrencisi Yusuf KAPLAN, İsmail KARAKAPLAN, Alamaeddin KILINÇ, Ayhan AYTAÇ ve Ahmet TAHİROĞLU ´ın seslendirdiği Fakirlik Evi isimli Metin Canlandırma jürisi tarafından 2. seçildi. Başta öğrencimiz ve danışman hocalarımız Yılmaz YANMAZ ve Ahmet ÇELİK olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Nis

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarının Arapça Şiir Okuma Dalında Hatay 2. si olduk.

Anadolu İmam Hatip Liseleri arası bu yıl 9.su düzenlenen Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarının Arapça Şiir Okuma kategorisinde Hatay 2. si olduk. Okulumuz öğrencisi İshak BAYRAM´ın seslendirdiği 15 Temmuz isimli Arapça şiir yarışma jürisi tarafından 2. seçildi. Başta öğrencimiz ve danışman hocalarımız Yılmaz YANMAZ ve Ahmet ÇELİK olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Nis

Afrin Bölgesinde mayın EYP (el yapımı patlayıcı) patlayıcı tuzaklarını temizleme çalışmaları sürerken tuzaklanmış el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 22 Mart 2018 günü şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Kadir Hasan Demiral’ın ailesi okulumuz idareci, öğretmen ve öğrencileri Antakya’daki evinde ziyaret ettiler. Ziyarette okunan Kuran-ı Kerim’in ardından şehide dualar edildi.

 Öğretmen ve öğrencilerimiz şehide Allahtan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı dileğinde bulundu.

Nis

Antakya Belediye Başkan vekili Halil İbrahim Toysal ve Ensar Vakfı Baskanı Ramazan Güvenç, Atatürk MTA Lisesi Müdürü Murat Akın ile birlikte okulumuza ziyarette bulundu.

Nis

Ensar Vakfı ve Değerli Başkanı Ramazan GÜVENÇ´ e okul kütüphanemize yaptıkları katkılardan dolayı okul idaresi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.